Kwerenda archiwalna w Martin-Opitz-Bibliothek oraz badania w prywatnym archiwum Heimatkreis Meseritz

Na przełomie września i października 2018 roku przebywałam na szkoleniu w ramach programu Erasmus+, podczas którego prowadziłam m.in. kwerendę zasobów biblioteki i archiwum Martin-Opitz-Bibliothek w Herne  (Niemcy).  Ośrodek ten jest największą w Niemczech skarbnicą zasobów dotyczących niemieckiej kultury i historii Europy wschodniej. W głównej mierze zbiory Martin-Opitz-Bibliothek dotyczą regonów położonych w zachodniej Polsce. Przez pięć dni po 8 godzin przeglądałam i skanowałam zamówione wcześniej dokumenty. W ramach comiesięcznych kolokwiów naukowych wygłosiłam wykład na temat cmentarzy ewangelickich powiatów międzyrzeckiego i międzychodzkiego, który spotkał się z dużym zainteresowaniem  i zakończony został ożywioną dyskusją, w której uczestniczyli miedzy innymi dr Wolfgang Kessler, wybitny znawca tematyki tak zwanego „niemieckiego Wschodu” oraz dyrektor placówki, dr Hans-Jakob Tebarth. Następnie przeprowadziłam badania w prywatnym archiwum Heimatkreis Meseritz, które zlokalizowane jest pod Kolonią, gdzie udało mi się dotrzeć do unikatowych materiałów, jak prywatne listy, fotografie i relacje dotyczące powojennych losów dawnych niemieckich mieszkańców powiatu międzyrzeckiego.

Dzięki przeprowadzonej kwerendzie zasobów bibliotecznych  i archiwum Martin-Opitz-Bibliothek w Herne oraz badaniom w prywatnym archiwum Heimatkreis Meseritz skorzystałam z materiałów źródłowych, które będą niezwykle pomocne w prowadzonych przeze mnie badaniach naukowych.

dr  Małgorzata Czabańska-Rosada        

Katedra Historii, Książki i Czasopism AJP

 

18 października 2018 roku 19-osobowa grupa studentów II roku kierunku turystyka i rekreacja AJP wraz z pracownikami naukowo-dydaktycznymi dr Jolantą Kijowską oraz dr Joanną Kupczyk przebywała w Wyższej Szkole Technicznej w Wildau – mieście położonym niedaleko Berlina w kraju związkowym Brandenburgia w powiecie Dahme-Spreewald, nad rzeką Dahme.

Delegację AJP przywitała Pani Florence Terryn, reprezentująca Biuro Międzynarodowe TH Wildau  oraz Ruslan Salikhov, student tejże Uczelni.

Przedstawiciele AJP zapoznali się ze strukturą Uczelni niemieckiej oraz jej ofertą edukacyjną a także zwiedzili campus uczelniany.

Spotkanie w Wildau zakończyło się dyskusją i wstępnymi ustaleniami  przyszłorocznego wspólnego programu kolejnej edycji warsztatów językowo-kulturowo-turystycznych dla studentów, które planowane są w maju 2019 roku na terenie Polski. 

dr Joanna Kupczyk

Wydział Turystyki i Nauk o Zdrowiu AJP

 

W dniach 05.02-09.02.2018 roku dr Joanna Dubiec-Stach, kierownik Zakładu Języka Niemieckiego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz  dr Anna Bielewicz-Dubiec, prowadziły badania zbiorów archiwalnych oraz kwerendę zasobów biblioteki fundacji Stiftung Haus Brandenburg w Fürstenwalde/Spree w Niemczech.

Sześcioro przedstawicieli Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim wzięło udział w prestiżowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Polen und Deutsche in Europa:  Grenzräume”  (Polacy i Niemcy w Europie: Pogranicza), zorganizowanej w Uniwersytecie Chrystiana Albrechta w Kilonii (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel) wraz z  Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczelnia w Kilonii jest jedynym uniwersytetem landu Szlezwik-Holsztyn, którego założycielem był Chrystian Albrecht (1641-1695), książę Szlezwika-Holsztynu - Gottorp.

Dzięki kontaktom kadry naukowej naszej Akademii z Academia Baltica w Szlezwiku-Holsztynie student II roku filologii germańskiej Kacper Adamski otrzymał stypendium umożliwiające mu udział w 26. kursie letnim dla studentów z Europy Środkowej i Wschodniej. Uczestnicy kursu

erasmus

Podczas wizyty szkoleniowej w Stralsundzie i Wildau delegacja Akademii im. Jakuba z Paradyża zapoznała się m.in. ze strukturą uczelni i bazą lokalową, możliwościach uruchamiania nowych kierunków studiów. Rozmawiano o ofertach kursów i zajęć poza programem oferowanych przez uczelnie. Omawiano szczegóły dalszej współpracy w zakresie możliwości odbywania części studiów studentów uczelni, odbywania praktyk studenckich w ramach programu Erasmus+ oraz zakwaterowania studentów.

Lokalizacja

Kontakt

Back to top